Založ si blog

Slniečko na poludnie, má milá vyprovoď mne. .. .. .

Slniečko na poludnie, má mila vyprovoď mne……
Melódia tejto a i iných ľudových i cirkevných piesni mi od rána znejú v podvedomí. Je to dôsledok atmosféry zo včerajšieho dňa. I v našej malinkej dedine, či vlastne v mestskej časti sme mali hody. Už asi 5 rokov sa konajú v deň sviatku Najsvätejšie srdce Ježišovo, ktorý bol síce v stredu, ale slávili sme ho i včera. Tomuto sviatku je zasvätená naša kaplnka , kde raz týždenne a niekedy i viac krát koná omšu pán farár zo susednej dediny . Do farnosti tejto susednej dediny patrime i my, i keď čo sa týka pôsobnosti štátu patríme pod mestečko. Na svätú omšu a hody boli pozvaní i primátor mesta i poslanec za obec, lebo veď kde sa majú títo predstavitelia mesta dozvedieť čo obyvatelia tejto mestskej časti od nich potrebujú, ak nie priamo od svojich voličov.

Hody pripravujú farníčky a farníci na čele s kostolníčkou. Majú také jednoduché know-how. Po slávnostnej omši pozývajú farníkov k prikrytým zapožičaným stolom, na ktorých majú doma prichystané chlebíčky, napečené koláče i zákusky, korbáčiky. Podávajú ohrievanú klobásu , červené i biele víno, pivo i minerálnu vodu. Na počúvanie hrala ,ja som ju nazvala Mariškina kapela, teda muzika syna kostolníčky, ktorý hral na harmonike a pekne spieval, nevesta tiež veľmi pekne spieva a vnuk hrá bicie. Mariška mala na hodoch i pravnúčika, ktorý ma také zlaté drobnúčke ručičky a nožičky, že má až závisť chytila, prečo i moji vnuci seba i mňa takým drobčekom neobdaria. A bolo na hodoch viac zlatých drobcov. Farníci i so svojimi rodinami, ktorí v obci už nebývajú posedeli, porozprávali sa a po určitej dobe sa zhromaždenie rozišlo. Sedela som spolu s Martou a Helenkou i s inými farníkmi, no keď sme s Martou pri stole osameli a na záhrade pri kaplnke ostalo spolu asi 15 skalných farníkov spolu s pánom farárom, rozhodla som sa ísť domov i ja. No moja spolu stolujúca nie a nie. Páčilo sa jej počúvať ľudové pesničky , občas sa i pridať. No komu by sa to nepáčilo?. Neviem či tú odvahu spôsobili 2 pohárky červeného vína, ale presvedčila som kapelu, že jej spolu s Martou chceme pomôcť spievať. Div sa svete súhlasili. Zaspievali sme spolu s kapelou zopár pesničiek, ktoré nám neúnavne a zase, vyberala k spevu Mariškina nevesta.
Je pravda, že pred malým publikom sa spieva dobre, a hoci náš spev nebol úplne kóšer /akoby povedali židia/ alebo to pravé orechové/ ako hovoríme my Slováci/, ja som bola s našou kultúrnou vložkou nadmieru spokojná. Pridala sa k nám i ďalšia pani, pani Gitka a jej sa to tiež páčilo. Poďakovala som harmonikárovi za možnosť zaspievať si a i jeho manželke a oni zasa nám a vybrali sme sa s Martuškou domov. Trochu ma prekvapila Martina reakcia, keď sme sa lúčili pred mojim domom, ďakovala mi , za spoločne príjemné strávené popoludnie. Nuž nemáš za čo spokojnosť bola obojstranná. Za peknú spomienku ďakujem i ja všetkým organizátorom , účinkujúcim i zúčastneným a i Marte za spoločnosť.

No a tak s melódiami, ktoré sú v mojej hlave zafixované ako príjemné chodím už od rána. Najprv som v záhrade všetko popolievala, kde tu som u paprík, uhoriek , paradajok odstránila burinu. Doplnila som zo studne vody do nádob na polievanie. Príjemné podvedomie neovplyvnili ani húfy mravcov, ktoré som objavila v skleníku, stavali si pod paprikami mravenisko. Pred obedom som pripravila cestovinový šalát so zeleninou. A teraz ešte v tej eufórií píšem tento zápis z hodov tak ako som ho videla a precítila ja.

Bol to obyčajný prežitý deň s príjemnými ľuďmi, takéto pokojné dni zažívajú občania určite i v ďalších mestečkách a obciach nášho krásneho Slovenska. Je to protiklad proti tomu, čo píše naša tlač, a určití politici podsúvajú obyvateľstvu , samú nenávisť jednej skupiny obyvateľstva voči druhej, konflikty, vraždy a správy podnecujúce závisť a nenávisť a nepokoj u obyvateľstva.
Bibina

Aj zradcovia sú len ľudia.

18.09.2019

Ku strane MOST HÍD a jeho predsedovi Bugárovi som písala dva blogy. Rodina nadovšetko a Vydierač udáva svoju vyhliadnutú obeť. Teraz chcem tieto blogy doplniť. Čo musí urobiť Bugár do volieb, viac »

Vydierač udáva svoju vyhliadnutú obeť ako „vraj vydierača“.

26.02.2019

Lebo ako môžeme chápať to, čo stvárali pánovi Ficovi po ohlásení jeho kandidatúry na ústavného sudcu, resp. predsedu ústavného súdu. No jedným slovom vydieranie a to v priamom prenose. viac »

Rodina nado všetko.

17.02.2019

Rodina nado všetko. Má Rudolf CHMEL, skrz cez neho naliate sorošové Euračiky do pokladnice MOSTU HID a do prezidentskej kampane „predsedu MOSTU „ Bugára, v strane väčšie slovo ako Bugár?. viac »

Španielsko / Pedro Sánchez

Španielsko: štvrté voľby za štyri roky

18.09.2019 17:12

Úradujúcemu premiérovi Pedrovi Sánchezovi sa nepodarilo zabezpečiť potrebnú parlamentnú väčšinu. Španieli tak majú politikom nanovo rozdať karty 10. novembra.

us steel, košice, budova

Odborári U. S. Steel dali premiérovi petíciu, chcú záchranu pracovných miest

18.09.2019 16:36

Odborári U. S. Steel Košice odovzdali predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu petičné hárky s 8 834 podpismi zamestnancov USSK a dcérskych spoločnosti.

Plyn, energia, bývanie, oheň

Spoločnosť Nafta začala hľadať ložiská plynu na Ukrajine

18.09.2019 16:33

Slováci začali hľadať ložiská zemného plynu na Ukrajine. Spoločnosť Nafta začala realizovať prvý z troch naplánovaných prieskumných vrtov.

SaS / Sulík /

Sulík jasne nepovedal, či bude Galko na kandidačnej listine SaS

18.09.2019 16:10, aktualizované: 16:53

Podľa novej názorovej platformy Demokratické jadro SaS Sulík nechce byť na kandidátke s Jozefom Rajtárom ani Ľubomírom Galkom.

biba

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 85
Celková čítanosť: 137144x
Priemerná čítanosť článkov: 1613x

Autor blogu

Kategórie